Versenyszabályzatunk összeállítása során a 2019-es évi Országos Method Bajnokság szabályait vettük alapul.
A versenyeken a nevezetes időpontokat hangjelzéssel kell a résztvevők tudtára adni. A jelzés folyamatos, ideje maximum 3-4 mp, jelzésnek a hangjelzés kezdete tekintendő.
Az etetőanyag és csali ellenőrzésnek lehetőleg a fordulót megelőző órában kell megtörténni. Eddig az időpontig a rajthelyen kívül is készíthető az etetőanyag illetve a csali, akár a versenyző, akár egy harmadik személy által. Az ellenőrzés megtörténte után szigorúan tilos bármilyen etetőanyag illetve csali bevitele, ennek megszegése azonnali kizárást von maga után.
Az etetőanyag és csali összetételének kizárólag természetes eredetű anyagokból kell állnia. Kizárólag csaliként használható élőanyag mennyisége összesen 1/8-os 125 ml (csonti, tűzőszúnyog, giliszta, báb) A csalizó pelletek és minibojlik legnagyobb használható mérete 12 mm.
Szilikon csalik, gumi csaliimitációk használata tilos!
Egy fordulóban maximum 8 l etetőanyag(bekevert, áttört, kész, nedves állapotban, beleértve földet, agyagot, kukoricát, magokat, pelleteket és minden egyéb, a vízi környezetre és a növényzetre ártalmatlan, nem mérgező összetevőt lehet használni. A csalik (minibojlik, dumbelek, csalizó pelletek etc.) mennyisége 1 l (hivatalos FIPSed mérőedényben) az aromák száma (kizárólag spray, dip, cseppentős fiolában) nincsen korlátozva. A limiten bemutatott etetőanyagnak laza szerkezetűnek kell lennie, az etetőanyag tömörítése tilos!
A versenyző köteles rajthelyén a hulladékot összegyűjteni és elszállítani.
A versenyzőnek az ellenőrzés során az etetőanyagot beosztásos mérőedényben kell bemutatni, a csalikat pedig "hivatalos mérődobozokban". Valamennyi versenyzőnek rendelkeznie kell e mérőedényekkel és a "hivatalos” mérődobozokkal. Amennyiben egy versenyzőnek nincs hivatalos mérőedénye, úgy a versenybírónál lévő mérőedényekkel történik a limitálása. Vízpermetező spray használata a limit ellenőrzés után is megengedett.
A szektorhatárokat rendező a megjelent és helyet húzott versenyzők száma alapján jelöli ki a lehető legegyenlőbb módon.
A felkészülési idő alatt a dobástáv gyakorlásához vagy mélységméréshez használható mélységmérő ólom, és az üres method feederkosár is.
A megengedett kosárfajták: töltögetős (flat) method kosár (gumizott változata is), hibrid és pellet kosár. A kosarak töltőszerszámmal és kézzel egyaránt tölthetők. Tilos az in-line, open end (végükön nyitott) kosarak használata és a bordás kosár.
Csak a method-feeder technika használható, tehát az etetőanyagot (vagy földet, pelletet, stb.) tartalmazó kosáron keresztül kell futnia a főzsinórnak, a kosarat felül meg lehet ütköztetni. Kivételt képeznek a gumizott method kosarak, amelyek egy kapocsban fixen is rögzíthetőek.
Az alapozó etetéshez és a ráetetéshez engedélyezett az úgynevezett “open-end” tehát alul-felül nyitott feeder kosár, bordás kosár, horgászni azonban csak „method” kosárral szabad (pellet, flat, töltögetős). A horog előke etetőanyagba tömése megengedett. A megengedett legnagyobb horogméret 8-as, a horog öblének átmérője 10 mm. Ennél nagyobb horog semmilyen esetben sem használható. A horogelőke hossza maximum 25 cm lehet.
Az előke monofil, fluorocarbon és fonott is lehet. Fonott zsinór főzsinórnak és dobóelőkének sem használható!
A versenyző csak fenekező felszereléssel horgászhat, egy darab egyágú horoggal.
A versenyzőnek korlátlan számú botja lehet előkészítve, de egyszerre csak eggyel horgászhat. Halfogás esetén csak akkor dobhat be a másik bottal, ha a megfogott hal már a haltartóba került.
A horogra a csali hajszálelőkével, illetve közvetlenül a horogra tűzve használható. Tilos a csali ragasztása, egybeolvasztása. Tilos a halradar használata.
A botok maximális hossza: 4,5 m. Kizárólag rezgő spicces (feeder, picker) botok használhatóak, és a kapás jelzésére kizárólag a bot spicce szolgálhat. Lengőspicc, oldal spicc és elektromos kapásjelző használata nem engedélyezett.
Dobástávolság nincsen korlátozva, de kizárólag fej feletti dobás megengedett.
A fogás akkor is érvényes, ha a horog nem a hal szájába akadt, de tilos a jellegzetes "gereblyézés".
A merítőszák (amennyiben a halak várható mérete indokolja, nagyméretű) gumizott vagy soft mesh (halbarát) anyagú lehet. A damilos merítőfejek használata tilos! A pontymatrac használata kötelező, a szákolást csak a versenyző végezheti segítség nélkül és csak a partról.
Minden 5 kg feletti halat azonnal mérlegel az erre felállított mérlegelő bizottság.
A versenyzők kötelesek halaik élve tartásáról gondoskodni, ezért versenyzőnként két (vagy akár több) haltartó használata szükséges. Kerek haltartóként legalább 40 cm átmérőjű, szögletes haltartó esetében legalább 50 cm átlójú és 3 méter hosszú, aprólyukú (varsa) szákot (micromesh) kell használniuk. A haltartót a lehetséges legnagyobb hosszában kell a vízbe helyezni.
Egy haltartóban maximum 30 kg hal tárolható, ha ezt a mennyiséget elérte a versenyző, köteles új haltartóba helyezni a halakat. Amennyiben a két haltartóban a halak mennyisége eléri a 30-30 kg-ot, a versenyző köteles időközi mérlegelést kérni, vagy lehetősége van újabb haltartóba gyűjteni a halakat.
Ha a verseny lefújását követő mérlegelésnél a haltartókban a megengedett 30 kg-nál több hal található, a mérlegelő lapra akkor is csak 30 kg írható be.
A halakat kíméletesen kell a horogról leakasztani. Tilos a szándékos un. rázás. A halak bármilyen megcsonkítása a versenyből azonnali kizárással jár.
A halakat a szemgödrükbe nyúlva kiemelni tilos!
A fárasztás során a saját szektort elhagyni nem szabad. A saját szektort elhagyó, szomszéd szektorban vagy semleges zónában fárasztott halak az eredménybe beszámítanak, akkor is ha a két versenyző zsinórja összeakadt, de a szákolás pillanatáig a két összeakadt szerelék szétvált. Abban az esetben, ha a két összeakadt szerelék külső behatás nélkül nem válik szét a szákolás pillanatáig, akkor a fogott halat, vagy halakat azonnal vissza kell helyezni a vízbe. Ennek be nem tartása, illetve a kétséges halnak a haltartóba való helyezése esetén mérlegeléskor a haltartószák legnagyobb halát (halait) külön meg kell mérni, súlyukat feljegyezni a mérlegelési lapra. A versenybíróság joga eldönteni, hogy a szabálytalanul elrakott hal helyett a legnagyobb súlyú hal súlyával csökkentse a fogott súlyt.
A verseny lefújásának pillanatában már/még horgon lévő hal kifárasztására további 10 perc áll rendelkezésre. A verseny vége után a 10 perc leteltét egy rövid hangjelzéssel jelezni kell. Az ezután megfogott hal a verseny értékelésébe nem számít bele.
A nevezéssel a versenyző kijelenti, hogy állami horgászjeggyel rendelkezik és a horgászat feltételeinek megfelel. Az állami jegy meglétét szervező esetleges kérésére igazolja.
A nevezéssel a versenyző tudomásul veszi, hogy a rendezvényen kép és videófelvétel készülhet, melyet a szervező promóciókban és beszámolókban felhasználhat.
Minden, a szabáyzatban le nem írt,- felmerülő kérdéses helyzetbent a fent már említett METHOD OB 2019-es évi szabályzata a döntő.
Kiegészítés:
Pappeca Versenysorozat értékelés
A versenyeken fordulónkénti rangsorolt értékelést kell készíteni. Az egy szektoron belül azonos fogási eredményt elérők olyan helyezési számot kapnak, amely az így elérhető helyek átlagával egyenlő. A nullázó versenyzők valamennyien a szektorban helyezési szám nélkül maradt helyezések átlagával azonos helyezési számot kapnak. (Példa: 24 fős szektorban 12 helyezett mellett 12 nullázó, ez utóbbiak mindegyike (13+24):2= 18,5 helyezési számot kap.
Az egyéni verseny értékelésekor a legkisebb helyezési számmal rendelkező versenyző a győztes. Azonos helyezési szám esetén az összességében fogott halak nagyobb tömege dönt. Ismételt egyenlőség esetén egy fordulóban elért legnagyobb súly dönt (például két versenyző fogása fordulónként: 6+4=10 kg, illetve 3+7=10 kg, nyertes az, aki a 7 kg-os eredményt érte el). További egyenlőség esetén a fordulók összesített rajthelyszámának nagyobb összegével rendelkező a győztes.
A négy fordulós versenysorozatból, három versenyen kötelező részt venni a versenyzőnek. A versenysorozat értékelésekor a legjobb három eredményt kell figyelembe venni és a legkisebb helyezési számmal rendelkező versenyző a győztes. Pont egyenlőség esetén a fogott halak nagyobb tömege dönt.